Amerikan Korku Hikayesi Hakkında 30 Acayip Gerçekler

Amerikan Korku Hikayesini izlemenin, daha önce hiç görmemiş birine neye benzediğini anlatmak zorunda kalsaydım, yapboz yapmanın, kenarları olmayan, çok sert, yuvarlak bir yapboz gibi olduğunu söylerdim!

Topun% 100’ü olmalısınız, çünkü her bir parçanın size verildiği gibi büyük resme sığdırılması çok zor.

Mevsimlerin nasıl bağlandığına dair her vahiy ile, bulmaca daha büyük, daha karmaşık ve daha karmaşık hale gelir.

Farklı mevsimlerin birbirleriyle nasıl beslendiğini gördükçe, izleyici, geri adım at ve bulmacanın düz olmadığını gör. 3B. Basitçe söylemek gerekirse, bir tür yazı şaheseri.

Oh, ve ben en iyi ihtimalle korkutucu olduğunu söylemiş miydim ?! Her mevsim sizi bir roller coaster yolculuğuna çıkarıyor ve her zaman koltuğunuzun kenarında oturuyor, her zaman bir sonraki şeyin ne olacağını tahmin ediyor ve sizi tamamen şaşırtıyorsa her zaman şok oluyor.

Böylesine çok saygın bir oyuncu kadrosu ve kameraların arkasında çalışan inanılmaz yetenekli bir insan ekibi ile, şovun bu kadar büyük bir şeye sahip olması şaşırtıcı değil.

Yani normal insanlardan korkmuş olanlarınız için, işte sizin için Amerikan Korku Hikayesi ile ilgili 30 acayip gerçek.

“Normal insanlar beni korkutuyor”

 

Açılış kredilerinde, şovla eş anlamlı hale gelen ve “Normal İnsanları Korkut Beni” diyen her yerde tişörtlere sıvayan yazı tipi, Charles Rennie Mackintosh yazı tipinin bir değişkenidir.

Bu yazı tipi İskoç mimarın tasarım tarzından ve aynı adı taşıyan tasarımcıdan ilham almıştır.

Neil Patrick Harris ve David Burkta neredeyse ilk sezondaydı.
Evli çift Neil Patrick Harris ve David Burkta’ya, Harmon ailesinden önceki evin iki sahibi olan Murder House’daki Chad Warwick ve erkek arkadaşı Patrick’in rolleri teklif edildi.

Bunun yerine, Zachary Quinto Çad ve Teddy Sears Patrick oynadı, NPH ve David Burkta ise 4. Sezonda rol almaya devam etti.

Murder House, sezon boyunca film müziği için korku filmi skorlarını kullandı.
En dikkat çekici puanlardan bazıları Bram Stoker’in Drakula’sı, Altında Neyin Yalan Olduğu, Psiko ve Sinsi idi.

Ayrıca Twisted Nerve düdüğünü kullandı, aslında Twisted Nerve’den, ancak daha yakın zamanda ikonik Kill Bill: Vol 1 sahnesinde Daryl Hannah tarafından ıslık çaldı.

Jessica Lange başlangıçta Constance’ın Sezon 1’deki rolünü geri çevirdi.
Ancak Ryan Murphy defalarca ona teklif ettikten sonra kabul etti. Israr ettiği tanrılara şükürler olsun!

 

Ryan Murphy ve Jessica Lange, 1. Sezonda çok iyi arkadaşlar olmaya devam etti.

Öyle ki Murphy gelecek sezonlarda yaklaşmakta olan rolleri konusunda ona danıştı.

Lange, 2. Sezonda büyük bir sarhoş sahne ve müzikal bir numara yapmak istedi, bu yüzden Rahibe Jude bu destansı sarhoş monologa sahipti ve bu hasta İsim Oyunu numarasını yaptı.

Lange her zaman Chanel’de giyinen ve çok şık bir karakter oynamak istemişti, bu yüzden Fiona her zaman Coven’deki nine giyiniyordu.

Lange, aktris olmanın dışında, her zaman sirk kelimesine, özellikle de 50’li yıllara çekilen bir fotoğrafçı, bu nedenle Elsa Mars, Sezon 4’te bir ucube gösterisinin sahibi oldu.

Cinayet Evi diğer gösterilerde ortaya çıkıyor.
Sezon 1’in başkenti Cinayet Evi, turları birkaç farklı gösteride gerçekleştiren gerçek bir yer.

Aslında, Los Angeles’taki Rosenheim Konağı, bu ev, daha önce Buffy, Bones, Alfred Hitchcock Presents ve Law & Order: SVU’da gösterilmiş, yıllarca televizyonda popüler bir film çekimi olmuştur.

Sezon 2’deki titüler İltica’nın konumu aynı zamanda California’da Orange County’de tarihi bir adliye sarayı olan gerçek bir yer.

Sezon 2, Asylum unvanı, bunun için çift anlamlıdır.
Her ikisi de, sezonun belirlenmesini ve istenmeyen ve sevilmeyenler için bir cenneti ifade etmek için kullanılan terimi açıklar.

Lana’nın İltica sonunda Briarcliff Manor’la ilgili gazeteciliği, gerçek bir yaşam olayına dayanıyor.

 

Doğrudan, Bald Baldini’nin Pennhurst Asylum’daki maruz kalan parçasının gerçek görüntülerinden çekildi; bu, orada tutulan hastaların korkunç yaşam koşullarını ortaya çıkardı ve Pennhurst’ün kapanmasına ve tüm hastaların serbest bırakılmasına yol açtı.

Tekrarlanan Montgomery ailesi.
Emma Roberts’ın enfes kaltak Coven’daki Madison Montgomery, Murder House’un orijinal sahibi olan Dr. Madison ve iyi doktor, her ikisini de denediklerinde ve kısmen başarılı olduklarında, birini tekrar hayata döndürme konusunda benzerdirler.

Charles, oğlu Thaddeus’a ve Madison, Kyle’a yaptı.

Black Sabbath Freak Show bağlantısını.
Freak Show tanıtımında tekrar tekrar çaldığını duyduğunuz üç nota aslında katil rock grubu Black Sabbath’ın kendi şarkısı olan şarkısının açılış notalarına bir örnektir.

Birkaç oktav daha yüksek ve kemanlarda oynanır ve ayrıca son kredilerde de oynanır.

Gerçek Istakoz Adam.
Peters’ın Freak Show’daki karakteri Jimmy Darling bile kaynaştırılmış parmak ve ayak parmaklarıyla doğan Grady Stiles Jr. adında gerçek bir adama dayanıyordu.

Freak Show’un şarkılarını “Freaks.”
4. Sezonda, 1952’den sonra gösterinin başlamasından sonra çıkan karakterlerin söylediği birkaç şarkı vardı.

Bunların arasında Şef, Jessica Lange’nin Bowie’nin Mars’taki Yaşamındaki Muhteşem Kapakları ve Lana Del Ray’in Tanrıları ve Canavarları’nın yanı sıra Peters’in bile Nirvana’nın Geldiği As kitabını da kapsıyordu.

Adil bir kaç izleyici bu konuda şikayette bulundu, ancak gösterinin yaratıcısı Ryan Murphy bir röportajda, kendilerini “ucube” olarak nitelendiren sanatçıların şarkıları seçtiğini söyledi.

Cadı akademisinde kalabilirsin.

 

Tüm cadıların Coven ve Apocalypse’da yaşadığı Bayan Robichaux’un Akademisi, aslında New Orleans’taki Buckner Konağı.

Gece orada kalabilirsin, ama kiralaman 20,000 dolara mal olacak!

Kathy Bates’un Baltimore araştırması.
Baltimoreon sakallı bayan Ethel Darling’in rolüne hazırlanmak için Kathy Bates, ABD senatörü Barbara Mikulski ile röportajları dinleyerek kalın aksanı vurgulamaya hazırlandı ve bir “Baltimorese” web sitesine başvurdu.

Jessica Lange’nin en sevdiği sezon.
Freak Show, Jessica Lange’nin en sevdiği sezon oldu.

İki kafa bir filme daha uzun sürer.
Sezon 4’te Bette ve Dot’u içeren her sahnenin çekimi 10 saatten fazla sürdü.

Bunun nedeni, elbette hem rol oynayan hem de diğer tüm oyuncuları Sarah Paulson arasındaki tüm etkileşimleri kapsayabilmek için birkaç kez tekrarlanmak zorunda kalmasıydı.

Bağlılık hakkında konuşun.

Gerçek Hotel Cortez.

5. Sezonun Otel Cortez’i (ve ayrıca 8’in bir kısmı), Hotel Cecil adlı gerçek bir Los Angeles otelidir. Cortez’e çok benzeyen Cecil’in çok karanlık ve ürpertici bir geçmişi var.

Hotel Cecil, yıllar boyunca gerekçesinde birçok intihar ve cinayet yaşadı ve son zamanlarda 2013’te genç bir Kanadalı kadın olan Elisa Lam’ın gizemli bir şekilde çatıdaki su tankında ölü bulunduğu haber başlıklarına çarptı.

Bunun yanı sıra, Hotel Cecil, James Patrick Marsh’ın partisinde Otel’de gösterilen seri katiller Jack Unterwger ve Richard “The Night Stalker” Ramirez’e de ev sahipliği yaptı.

Korku Hikayesi ve Suç Hikayesi arka arkaya.
Sarah Paulson Hotel’in üç bölümünde yer almayı özledi çünkü American Crime Story ile aynı anda çekiyordu.

Aileen Wuornos’un bir şarkı isteği.
Aileen Wuornos (yüce Lily Rabe tarafından çalındı) ilk kez Otel’de tanıtıldığında, Natalie Merchant’ın Karnavalı şarkısı çalıyor.

Bu şarkı, gerçek Aileen Wuornos tarafından idamından sonra cenazesinde çalınması istendi.

 

Tavuk Darbesi Cinayetleri.
Sezon 5’in alt bölümü “tavuk darbesi cinayetlerine” odaklanıyor ve aynı isimde gerçek bir dizi olaya dayanıyor.

Bu önemlidir çünkü Otel’de Liz Taylor olarak bir ömür boyu performans sergileyen Dennis O’Hare, aynı zamanda “tavuk darbesi cinayetlerine” dayanan 2008 filmi Challenging’de de vardı.

Lady Gaga, gösterinin büyük bir hayranı.
Lady Gaga, Amerikan Korku Öyküsü’nün o kadar büyük bir hayranıydı, Ryan Murphy’ye gösteriye katılmak için değil, tam tersi bir şekilde katılmak istediğini söyledi.

Roanoke 1 sezonunda alay.
En sevdiğim sezon kavramı Roanoke, Sarah Paulson’un psişik Billie Dean Howard’ın Roanoke’nin hayalet kolonisinin öyküsünü ve yerli bir ihtiyarın tüm erkeklerin, kadınların ve şiddetli ruhların nasıl yasaklandığını anlattığında Cinayet Evi’nde anlatıldı. çocuklar da “Croatoan” diyerek.

Tekrarlayan Mott ailesi.
Roanoke’den Edward Phillipe Mott (gösterinin çarpıcı bölümlerinde Even Peters tarafından çalındı), Freak Show’dan uzaktaki Dandy Mott’un atası.

Buna, Roanoke’deki tarihçi, “Evin bir yüzyıldan fazla bir süre boyunca Mott güveninde kaldığı, ancak her zaman ailede delilik koştuğu söylendi” diyor.

Çizgi, son Mott 1952’de Güney Florida’da öldüğünde skandalla sona erdi. ”

Daha önce de belirtildiği gibi, Freak Show 1952’de Güney Florida’da gerçekleşiyor.

Bir yıldız için bir öneri.
Alison Pill’in Sezon 7’deki Ivy’deki rolü Kült, kısmen Sarah Paulson’a düşmüştü. Ryan Murphy, bu rolde kiminle oynamak istediğini sordu ve Sarah Paulson, Alison Pill’i seçti.

Hayat dolu bir mevsim.
Sıfırlanan zaman çizelgesi nedeniyle, Kıyamet, tüm karakterlerle birlikte hayatta kalan tek mevsimdir.

Tabii ki, Michael dışında, Mesih karşıtı dünyaya geri döndüğünü görmek için tartışmaya açık olmasına rağmen …

Hiçbir hayaletten korkmam!
Sığınma ve Kült, bugüne kadar hayaletlere sahip olmayan sadece iki mevsimdir.

Gelecek için ipuçları.
Freak Show ve Kült hariç, Sezon 1’deki tüm gelecek mevsimlere referanslar veya ipuçları vardır.

Her bölümde hiçbir oyuncu görünmedi. Her sezonda ortaya çıkacak tek iki karakter (şimdiye kadar) Sarah Paulson ve Even Peters.

En büyük iki yıldız.
8 sezonda ikisi arasında, Peters ve Sarah Paulson bile 23 büyük rol oynadılar. Peters bile 14’üyle en fazla rol oynadı, bunlardan 6’sını Kült’te yaptı.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir